S přibývajícími léty bohužel často přibývají i zdravotní problémy. Ať už se jedná o chronickou bolest nebo rozvoj civilizačních nemocí, hlavní prevencí (a často i lékem) je zdravá strava a pohyb. V tomto článku se proto podíváme na roli, kterou hrají v lidském zdraví a doporučíme vám spoustu skvělých knih o zdraví, které vám pomohou na vaší cestě za zdravějším a šťastnějším životem.
Zdravá strava a pohyb jsou základ
Ve snaze o zdravý a plnohodnotný život stojí dva hlavní pilíře – zdravá strava a pravidelný pohyb. Tyto dvě složky tvoří základní kámen fyzického i psychického zdraví a nabízejí nesčetné množství výhod:
Zachování svalové hmoty a hustoty kostí
Stárnutí často doprovází přirozený úbytek svalové hmoty a hustoty kostí. Tento proces dokáže zvrátit silový trénink, který zachovává a buduje novou svalovou hmotu a zároveň posiluje také kosti. Nezapomínejte ale ani na zdravou stravu bohatou na bílkoviny, vápník a vitamín D.
Péče o kardiovaskulární zdraví
Proces stárnutí přináší vyšší riziko kardiovaskulárních problémů, proto bychom se s přibývajícím věkem měli zaměřit na zdraví srdce. Pravidelné kardio cvičení, jako je rychlá chůze nebo plavání, přispívá ke snížení krevního tlaku a celkovému zlepšení kardiovaskulárních funkcí. Cvičení doplňte také zdravou stravou pro srdce, vyznačující se nízkým obsahem nasycených tuků a vysokým obsahem vlákniny.
Udržování hmotnosti
Metabolismus má tendenci se s věkem zpomalovat, a proto máme s přibývajícími léty stále větší problém nepřibírat. Naštěstí je opět vyvážená strava ve spojení s pravidelným cvičením skvělým nástrojem pro zrychlení metabolismu. Zdravá strava bez hromady tuku a cukru doplněná o speciální potraviny urychlující metabolismus, jako je například zelený čaj nebo chilli, dokáže zázraky. Pokud ji navíc doplníte i o pravidelnou fyzickou aktivitu, máte vyhráno.
Zachování kognitivních funkcí
Pokles kognitivních funkcí je běžným doprovodem stárnutí, ale jak strava, tak cvičení hrají klíčovou roli při udržování kognitivních funkcí. Potraviny bohaté na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny podporují zdraví mozku. Pravidelná fyzická aktivita zase okysličuje mozek, snižuje stres a zlepšuje kognitivní funkce. Kombinace diety na podporu mozku a pravidelného cvičení pomáhá zmírňovat riziko neurodegenerativních onemocnění a podporuje celkovou duševní bystrost.
Prevence nemocí a podpora imunity
Stárnutí zvyšuje náchylnost k chronickým onemocněním. O to víc je pak důležitá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty na podporu imunitního systému. Pravidelné cvičení doplňuje toto úsilí tím, že snižuje riziko civilizačních chorob. Zdravá strava a důsledná fyzická aktivita tak společně tvoří efektivní obranu proti nemocem, jako je třeba cukrovka či artritida.
S cvičením a zdravým životním stylem vám přijde na pomoc kniha Buďte v 50 fit jako ve 30 od Thorstena Tschirnera. Ta obsahuje nejnovější vědecké poznatky o procesu stárnutí a o tom, jak ho lze zastavit, nebo dokonce zvrátit pomocí zdravého životního stylu a aktivního svalového tréninku.
Vegan kuchařka se zdravými recepty
Ve vašem úsilí o dodržování zdravé výživy vám skvěle přijde vhod také kuchařka plná zdravých receptů. Zejména v posledních letech si stále více obliby získává veganská strava. Veganská strava je bohatá na rostlinné potraviny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny, které poskytují základní živiny, jako je vláknina, vitamíny a antioxidanty. Vyvážená veganská strava přispívá k regulaci hmotnosti, nižšímu riziku srdečních onemocnění a lepší kontrole hladiny cukru v krvi.
Tato strava sice není pro každého, ale omezit spotřebu masa a občas do jídelníčku zařadit něco veganského můžeme všichni a určitě nám to prospěje. My vám pro tuto příležitost nabízíme dvě skvělé kuchařky. První z nich je kniha Zkuste to doma sami – Veganská kuchařka, ve které najdete 123 veganských alternativ klasických potravin. Naučíte se, jak si sami doma vyrobit třeba veganskou majonézu, sýr nebo pečivo.
Další zdravou kuchařkou je kniha Zdravě jíst – Veganská, bez pšenice, bez cukru, bez tropických plodin. V této kuchařce najdete 70 receptů, které spojuje absence bílé mouky, cukru, palmového oleje a tropických plodin. Všechna jídla jsou 100% rostlinná a vařená s co největším důrazem na lokální produkci.
Problémům s klouby se většina z nás nevyhne
I přes dodržování zdravé stravy a pravidelného pohybu existují problémy, kterým se stejně většina z nás nevyhne. Jedním z takových problémů jsou právě bolesti kloubů, a zejména pak kolen. Jedním z nejčastějších problémů ovlivňujících stárnoucí klouby je artróza. K tomuto degenerativnímu onemocnění kloubů dochází, když se ochranná chrupavka, která tlumí konce kostí, časem opotřebovává. Jak se chrupavka zmenšuje, kosti se o sebe začnou třít, což způsobuje bolest, ztuhlost a sníženou pružnost. Artróza může postihnout jakýkoli kloub, ale nejčastěji se jedná o kolena.
V boji proti bolesti kolen vám pomůže kniha Koleno a meniskus – účinná pomoc při bolesti od Liebschera a Brachtové. Díky ní se dozvíte, proč byl původ bolesti dosud nepochopený – skutečnou příčinou bolesti totiž bývá nadměrné napětí ve svalech a fasciích. Roland Liebscher-Bracht osobně vede v této knize samoléčbu pomocí vysoce účinného, speciálně vyvinutého cvičebního programu sestávajícího z lehké osteopresury, protahovacích a posilovacích cvičení a fasciální masáže.
Díky této knize pochopíte, jak k bolesti kolena dochází a jak vyřešit akutní bolest kolena pomocí samoléčby. Ale zejména se vám do rukou dostane jedinečný, speciálně vyvinutý cvičební program Liebscher & Bracht díky kterému můžete zůstat dlouhodobě mobilní a bez bolesti.
Bolavá záda trápí téměř každého
Kromě kolen je velkou kapitolou také bolest zad. Ta navíc nepostihuje jen ty starší z nás, ale čím dál tím víc na ni trpí i mladí lidé, včetně malých dětí. Jednou z hlavních příčin bolestí zad je přitom špatné držení těla. Hodiny strávené shrbeně nad stolem, zíráním do počítačových obrazovek nebo hrbením se na gauči mohou mít za následek svalové dysbalance, namožené vazy a zvýšený tlak na páteř. K bolesti zad přispívá také nedostatek pohybu. Slabé svaly, zejména v středu těla a zad totiž nedokážou poskytnout dostatečnou oporu páteři, která se namáhá a dochází tak k rozvoji bolesti.
Navíc, jak stárneme, páteř podléhá přirozenému opotřebení. Meziobratlové ploténky ztrácejí obsah vody a pružnost, čímž se stávají náchylnější k poraněním. Mohou se vyvinout stavy, jako je artróza a spinální stenóza, což způsobuje chronickou bolest zad, které se těžko zbavuje.
I v případě bolesti zad můžete vsadit na dvojici Liebscher & Bracht. Brzy vypustíme do světa jejich novou knihu Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad, která vám umožní zbavit se bolesti zad svépomocí díky speciálně vyvinutému programu, který se skládá z lehké osteopresury, protahovacích a posilovacích cviků a fasciální masáže.
I na celou řadu dalších problémů existuje řešení
Vyšší věk s sebou může přinášet i řadu dalších zdravotních problémů. Jedním z takových problémů je tinnitus. Tinnitus se může projevovat jako hučení, pískání či šelest v uších. Jednou z nejčastějších příčin tinnitu je postupná ztráta sluchu související s přibývajícím věkem. Nepřetržitý zvuk může způsobovat vážné psychické problémy a pacienti se často dostávají do sociální izolace. Účinná metoda, jak tinnitus stoprocentně vyléčit zatím neexistuje, ale je možné zmírnit jeho projevy.
Zmírněním projevů tinnitu se zabývá kniha Tinnitus – řešení existuje! německého psychologa Markuse Schwabbauera. Ten na Tinnitus nahlíží v nejrůznějších souvislostech, aby bylo možné celý problém pochopit v jeho komplexnosti. Uvádí různé terapeutické přístupy a případové studie svých pacientů a popisuje praktická cvičení, aby člověk trpící touto poruchou sluchu mohl zase vést normální život a tinnitus ho co nejméně omezoval.