Místo abyste si jablečný ocet neustále kupovali, můžete si tento přírodní produkt vyrobit ze zbytků ovoce a moštu jednoduše sami. Následující metoda je opravdu jednoduchá a připravíte podle ní nejrůznější ovocné octy.
Výroba octa (ukázáno na příkladu jablečného octa) vyžaduje jenom trochu praxe a času. Získáte chutný a dobře stravitelný jablečný ocet, který doma určitě využijete – ať už v kuchyni, nebo při péči o pleť.
K výrobě jablečného octa potřebujete následující přísady a náčiní:
- cca 1–2 kg jablek v biokvalitě nebo zbytků z nich (slupky a jádřince, které vám zbyly, když jste připravovali domácí přesnídávku)
- 2 lž. cukru na 1 kg jablek
- (není nutné, urychluje alkoholové kvašení)
- čistou nádobu, např. velkou zavařovací sklenici o objemu alespoň 1 až 2 l
- čisté plátno
Návod na výrobu jablečného octa:
- Nádobu dobře vymyjte a pro jistotu sterilizujte, například vysokoprocentním alkoholem nebo horkým sodným
- Nadrobno pokrájené kousky nebo zbytky jablek vsypte spolu s cukrem do nádoby a zalijte vodou, tak aby byly všechny potopené.
- Zakryjte čistou utěrkou, aby se dovnitř nedostala plíseň.
- Čas od času směs promíchejte nebo s ní lehce zatřeste, to zabrání tvorbě plísně a zvýší přísun kyslíku. Časem se následkem počínajícího alkoholové kvašení vytvoří pěna – to je žádoucí.
- Otestujte vůni: Po několika dnech dojde ke změně odéru na jemně octový. Pokaždé to trvá trochu jinak dlouho, záleží to také na obsahu
- Surový ocet je hotový, jakmile ovoce klesne dolů a vznikne charakteristická intenzivní octová vůně. Bez přídavku cukru k tomu dojde nejpozději za dva týdny. Surový ocet přefiltrujte přes čisté plátno a opět nalijte do sterilní nádoby.
- Zakryjte plátnem a nechte čtyři až šest týdnů
- Hotový jablečný ocet přefiltrujte přes jemné sítko nebo plátno a naplňte do lahví.
Výsledek jednoduše poznáte už podle odéru a chuti. Pokud jste průběžně dávali pozor na hygienu, vznikne skvělý jablečný ocet.