Ptačí způsoby je název další knihy od Jennifer Ackerman. Ta se po Genialitě ptáků nyní zaměřila na to, jak ptáci mluví, pracují, hrají si, vychovávají mláďata a přemýšlejí.
Tento titul je rozdělený na čtyři velké části: řeč, práce, hra, láska a rodičovství. Ty se dále člení na jednotlivé kapitoly, kterých je celkem čtrnáct. V závěru knihy najdete kromě doslovu, poděkování a rejstříku také tipy na další čtení. Nechat se na něj nalákat není složité, protože se jedná opravdu o fascinující informace.
Sama Jennifer Ackerman v úvodu píše, že kniha pojednává o překvapivých a někdy znepokojivých projevech chování, které jsou u ptáků na denním pořádku, o činnostech, které výrazně a někdy škodolibě vyvracejí naše obvyklé představy o tom, co je u ptáků „normální“ a čeho jsme si mysleli, že jsou schopni.
Ptačí způsoby jsou fascinující a každý v knize určitě najde něco pro něj nového, nebo překvapivého. Mě zaujalo, že některé ptačí druhy slyší skrze skořápku vejce a například rodiče zebřiček dokáží svým nevylíhlým mláďatům sdělit, že je vedro a oni na základě toho omezí svůj růst a líhnout se menší, což je pro ně v horku adaptivní výhodou. Zajímavé také je, jak se ptáci dokážou vyhnout jedovatým nebo škodlivým částem těla jejich potravy (konkrétně třeba kondoři nedotknout pachových žláz mrtvých skunků) nebo že ptáci zaznamenají pachy a využívají toho. Aromatické byliny jim mohou sloužit jako dezinfekce chránící mláďata před parazity. Podobných perliček je kniha plná.
Autorka je dobrá vypravěčka, opírá se v knize jak o své zážitky a zkušenosti, tak o mnohé vědecké studie. Nepoučuje, neutíká od tématu, a hlavně je z jejich slov patrná láska k ptákům a díky tomu jsou Ptačí způsoby tak dobré.
Jennifer Ackerman (*1959) píše již více než tři desetiletí o vědě, přírodě a biologii člověka. Po celý život se snaží zpřístupňovat poznání co nejširšímu publiku, hledat místo člověka v přírodou daných souvislostech a kreativně uvažovat nad vědeckými fakty. Její styl spojuje čtivost a poutavost s předcházející pečlivou rešerší. Právě v tom tkví její hlavní dar a díky tomu se její práci dostává opakovaných ocenění. Mimo jiné získala stipendium americké Národní nadace pro literaturu v oblasti literatury faktu, Buntingovo stipendium a grant od Nadace Alfreda P. Sloana. Má za sebou nespočet příspěvků a článků v mnoha publikacích, například National Geographic či New York Times. Především ale píše knihy. V Nakladatelství KAZDA již vyšel její světový bestseller Genialita ptáků (The Genius of Birds).
Photo: © Sofia Runarsdotter
© Jana Langerová, Kultura21.cz