Čmeláci, včely, nejrůznější brouci, ptáci, mravenci, mšice či žížaly představují jen malý příklad zástupců drobných živočichů, kterým Dave Goulson své zahradničení naprosto podřizuje. Veškeré rostliny do své i vaší zahrady totiž doporučuje vybírat s ohledem na výživu či úkryt, které hmyzu a dalším zástupcům více či méně oblíbených tvorů poskytují. Jako červená nit se tak celou knihou Divočina v zahradě táhne vyznání jeho celoživotní lásky k pestrosti přírody a jejímu přirozenému koloběhu. Ale nebojte se – rozhodně vás nebude nutit k zdlouhavému studiu přírodních ekosystémů. Jak sám nakonec říká: „Prostě něco zasaďte, všechno je lepší než beton.“
V neobvykle dlouhých kapitolách (není výjimkou, že jedna trvá hodinu i více) se posluchač nenásilným způsobem seznámí s často nepříliš známými poznatky a zajímavostmi z ekologie či životního cyklu zvířat. Goulson se při tom zabývá i všeobecně neoblíbenými druhy, které by běžný smrtelník do své zahrady možná ani přilákat nechtěl. Celé kapitoly tak věnuje například o můrám či škvorům, včetně pro mnohé dosti překvapivých rad, jako je ta na konzumaci sražených zvířat u silnice či ptáků uhynulých po nárazu do okenních tabulek.
Celou audioknihou vás provede hlas ostříleného herce a vypravěče Miroslava Táborského, který má za sebou nespočet hereckých i audioknižních zkušeností. Jeho přirozený projev plyne v poklidném tempu, přitom je z něj ale cítit obrovský zájem a zaujetí tématem. Vyprávění zní v jeho podání tak autenticky, že si po chvilce poslechu nebudete jistí, zda poznatky a řada veselých zážitků z osobního a rodinného života patří autorovi knižní předlohy nebo samotnému Táborskému. Hudební složka se omezuje na pár vybrnkávaných tónů mezi jednotlivými kapitolami, které ale v celkovém objemu knihy v podstatě zanikají.
Zajímavým oživením jsou recepty na domácí dobroty z vlastnoručně vypěstovaných surovin na začátku každé kapitoly, které však nemají se zbytkem knihy téměř žádnou souvislost. Některé z nich jsou ale přinejmenším úsměvné, jako třeba ten na morušové muffiny. Připravte si vajíčka, mouku, cukr a máslo, postup je následující: „Zasaďte morušovník, může trvat deset nebo více let, než vám začne plodit. Pokud spěcháte, kupte si dům, kde už v zahradě morušovník roste...“
Nechybí ani řada praktických návodů v podobě seznamů nejvhodnějších rostlin pro hmyz či ptáky, návody na výrobu jednoduchých úkrytů a zimovišť, zásady správné péče o trávník a kompost či širší ekologické aspekty, jako jsou důsledky těžby rašeliny nebo nebezpečnost plošných postřiků proti škůdcům. Každý milovník přírodních zahrad si tak při poslechu audioknihy najde to své a o to přesně autorovi, který posledních dvanáct profesních let strávil studiem čmeláků a momentálně žije v anglickém Sussexu, při psaní knihy šlo.
© Andrea Morkusová, naposlech.cz