Kniha je na první pohled podobná jako předchozí tituly hlavně o zahradničení od tohoto nakladatelství. Tento fakt mě moc potěšil, protože i když se na první pohled jeví jako tenké brožury, opak je pravdou. Je v nich plno informací a jsou hlavně velmi praktické.
Vyvýšené záhony na balkoně jsou rozděleny do pěti velkých částí. Ta první vás seznámí se základy a zjistíte více o typech vyvýšených záhonů, jejich umístění i sestavení. Následuje nejdelší kapitola Osazujeme vyvýšený záhon obsahující informace o zemině a plnění, ale především popisy vzorových záhonů. Každý si tak může vybrat buď podle toho, na jakém místě se záhon nachází, nebo požadovaných rostlin. O těch konkrétně najdou čtenáři více v části Rostliny pro váš balkon a před koncem se ještě dozví o té nejlepší péči, tedy o zálivce, biohnojivech i škůdcích. V samotném závěru jsou další informace v podobě rejstříku a také seznamu prodejců. Z nich jsem si sama hned několik vybrala a těším se na nákupy semen.
Musím říct, že mě nejvíce zaujala část se vzorovým osazením vyvýšených záhonů. Je zde popsáno, co se k sobě hodí, kdy co vysadit i sklízet a ve většině případů nechybí ani praktické tipy. Moc se mi líbily také ilustrace samotných záhonů, které jsou opravdu realistické a díky nim si člověk může představit, jak to bude vypadat. Měla jsem radost, že se kniha neomezuje jen na balkony, ale na vyvýšené záhony obecně. Zaujaly mě například tipy na zimní sklizeň a kdyby nebylo nyní v předpovědi ochlazení, už se vrhám na zahradu a zkouším něco vysadit.
Kdo váhá, co si vysadit, může se inspirovat na dalších stranách, kde u každé rostliny najde fotografii, symbol pro ideální umístění rostliny, dále info a podrobnosti o výsevu a výsadbě, tipy pro pěstitele a sklizeň. Nachází se zde také přehledná tabulka se smíšenými kulturami nazvané Hodíme se k sobě, miláčku?, kde najdete přehled vhodných a nevhodných kombinací rostlin. Do této části je také možné nahlédnout, když si něčím nejsme jistí.
Přišlo mi, že autorka knihy rozhodně nevaří z vody, a nejen v rámci tipů jde vidět, že má se zahradničením zkušenosti a dobře ví, o čem píše, což je další velké plus. Kniha se mi moc líbila a potěšilo mě, že vyšla zrovna v tomto období. Zima je spíše pochmurná a já tak díky čtení mohla přijít na jiné myšlenky – naladit se na jaro a přemýšlet nad tím, co letos vysadím a jak to bude na naší zahradě vypadat. Pokud potřebujete také podobnou vzpruhu, rozhodně si knihu nenechte ujít!
LISA-MARIA TRAUEROVÁ je fotografka z Vídně, která miluje přírodu, je veganka a přímo uprostřed města si vytvořila zelenou džungli. Na svém balkoně o rozloze 10 m2 pěstuje více než 50 druhů zeleniny, bylinky, ovocné stromy a keře. Její vyvýšené mini záhony, květináče a závěsné truhlíky jsou plné rostlin, kterých každoročně přibývá. Vyrůstala s rukama zabořenýma do hlíny, o zahradničení se mnoho naučila od svých rodičů a prarodičů a v posledních letech k tomu přidala i spoustu vlastních zkušeností se zahradničením na balkoně.
© Jana Langerová, Kultura 21