V srdci každého lesa se ukrývá tajemství, které se nám postupně odkrývá skrze pozorování a vědecký výzkum. Celá příroda disponuje formou inteligence, která nás dokáže nekonečně fascinovat a inspirovat. Lépe přírodě porozumíme nejen pobytem v ní, ale i studiem jejích součástí a jí samotné.
V tomto článku vám proto přinášíme spoustu tipů na skvělé knihy, které vám pomohou lépe pochopit fungování přírody a vlastně i vás samotných. Člověk je totiž také součástí přírody, i když se jí stále více vzdaluje.
Tichý rozhovor přírody
Stromy mezi sebou komunikují způsoby, které bychom mohli přirovnat k šepotu. Vědci zjistili, že kořenové systémy stromů jsou propojeny prostřednictvím mykorhizních hub, které umožňují přenos živin a informací mezi jednotlivými stromy. Tento způsob komunikace pomáhá stromům přežívat v náročných podmínkách, varovat se navzájem před škůdci a nemocemi a dokonce podporovat mladé, slabší jedince ve svém okolí.
Své o tom ví oblíbený autor Peter Wohlleben, kterému u nás vyšla celá řada knih o lese, stromech i zvířatech. V knize Tajný život stromů spojuje formou fascinujících příběhů o netušených schopnostech stromů nejnovější vědecké poznatky se svými vlastními bohatými zkušenostmi. Ve stínech hvozdů nám tak osvětluje mnoho překvapivého a otevírá nám oči, abychom i my mohli objevovat jejich životní cesty a tajemství. Jeho další kniha Než stromům dojde dech pak upozorňuje na důležitost stromů v boji proti klimatické změně. Za zmínku stojí také kniha Hledání mateřského stromu od světově uznávané lesní ekoložky Suzanne Simardové, ve které odhaluje vzájemné propojení stromů i vazby s dalšími rostlinami a zvířaty.
Jak číst znaky lesa
Příroda je plná znaků, které nám mohou prozradit mnoho o okolním světě. Například směr růstu mechů na stromech nám pomáhá rozlišit světové strany a formace mravenců a včel nám pomáhají najít zdroj potravy a vody. Celkově nám pozorování hub, zvěře a rostlin dokáže poskytnout informace o zdraví a biodiverzitě ekosystému, ve kterém se nacházíme.
V orientaci v lese vám opět dokáží pomoci také knihy a my jich nabízíme celou řadu. Například Průvodce lesem je obsáhlý a fundovaný průvodce pro každou procházku do lesa, ve kterém naleznete více než 550 druhů, od nejmenšího mravence až k mocnému buku. Kniha Les nemlčí vám pak prozradí, jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují. Můžete se toho dozvědět také spoustu o kapradinách, mechu nebo houbách.
Pro houbaře máme v nabídce Kapesní atlas hub pro rychlé a spolehlivé určování 165 druhů hub a pokud se o houby zajímáte víc do hloubky, pak vám nesmí ujít kniha Propletený život, která vás vezme do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, že houby představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému.
Proč je důležité s přírodou souznít
Propojení s přírodou není jen o romantické představě úniku do lesa, je to klíčový prvek pro naše fyzické a psychické zdraví. Čas strávený v přírodě snižuje stres, zlepšuje náladu a zvyšuje naši celkovou pohodu. Vědomé souznění s přírodou nám také umožňuje lépe porozumět dopadům našich každodenních rozhodnutí na životní prostředí a inspiruje nás k trvale udržitelnějšímu životnímu stylu. Pro mnohé z nás však není souznění s přírodou jednoduché. Jeden ze skvělých způsobů, jak si pomoci, je čtení knih o přírodě a vzdělávání se. Kromě toho ale můžete zkusit také některé z dalších metod:
- Pravidelné vycházky a pobyt venku: Vydejte se na procházku do lesa či parku nebo někam na výšlap. Snažte se být vnímaví vůči prostředí kolem sebe: poslouchejte zvuky, všímejte si rostlin a živočichů a vdechujte čerstvý vzduch. Můžete také vyzkoušet japonský přístup zvaný Shinrin-yoku neboli lesní terapii. Ta spočívá ve vědomém vnímání lesa prostřednictvím všech smyslů.
- Zahrádkářství: Hrabání se v hlíně je jedním z nejlepších způsobů, jak se spojit s přírodou. Pěstování vlastních rostlin a údržba zahrady vás naučí vnímat cykly přírody a poskytne uspokojení z výsledků vaší práce. Přečtěte si naši knihu Zahradní projekty pro kutily, které učiní váš pobyt venku ještě příjemnějším.
- Účast na akcích ochrany životního prostředí: Zapojte se do místních ekologických akcí nebo se staňte dobrovolníkem v projektech zaměřených na ochranu přírody. Pomáhání v oblasti ochrany a obnovy přírodních prostředí vám totiž poskytne praktické zkušenosti a hlubší porozumění přírodním procesům. Navíc se také můžete cítit náležitě hrdí na to, že děláte něco potřebného.
- Meditace v přírodě: Meditace v lese nebo na vaší zahradě dokáže prohloubit vaše spojení s přírodou. Najděte si klidné místo, kde můžete sedět nebo jen stát a vědomě vnímat okolní prostředí. Pomalu se nadechněte a vydechněte…
- Fotografování přírody: Fotografování různých aspektů přírody je skvělým způsobem, jak se zaměřit na detaily a krásu přírodního světa. To pak obvykle vede k hlubšímu propojení a ocenění přírody.
Je zřejmé, že příroda je nevyčerpatelným zdrojem poznání a inspirace. Při každé procházce lesem a každé stránce knihy, se můžeme učit rozpoznávat a respektovat složité systémy a procesy, které formují naše přírodní prostředí i nás samotné.
Člověk totiž není izolovanou entitou, ale součástí většího celku, jehož zdraví a budoucnost jsou neodmyslitelně spjaty s naší ochotou a schopností poslouchat a učit se od přírody. Každá kniha přitom představuje klíč k odemknutí nových rozměrů tohoto poznání a posiluje naše spojení s přírodním světem. Proto neváhejte číst a trávit co nejvíce času v přírodě.