Sníží se tak obsah vody v ovoci a naopak zvýší obsah cukru, což má pozitivní vliv na trvanlivost. Po posledním procezení nechte plody odkapat, rozložte na plech nebo na prkýnko a nechte nejméně 24 hodin sušit. Zbylý sirup lze použít jako náhražku cukru, například do čaje nebo při pečení. Kandované jeřabiny obalte v moučkovém cukru, aby se neslepovaly. V uzavřených sklenicích nebo jiných vzduchotěsných nádobách vydrží kandované jeřabiny přes rok. Konzumujte samotné jako pochoutku, se sladkými
jídly nebo vydatnými pokrmy.
Jeřabinová omáčka
Jeřabiny mohou sloužit i jako základ pikantní omáčky. Na ni budete potřebovat:
- 200 g jeřabin
- 200 ml červeného vína
- 1 lž. másla
- 1 cibuli
- 1 lž. mouky
- 1 lžč. černého pepře
- 100 ml šlehačky
- cukr a sůl
Čerstvě nasbírané jeřabiny důkladně omyjte a odstraňte z nich stonky a lístky. Bobule a víno dejte do hrnce a zahřejte. Cibuli nakrájejte a poduste na másle, přidejte mouku a krátce orestujte. Zalijte šlehačkou a poté promíchejte s jeřabinami a pepřem. Dochuťte cukrem a pepřem a podávejte s vydatnými pokrmy.
Jeřabinové víno
Na dvě až tři lahve tohoto osvěžujícího moku budete potřebovat:
- 1 kg jeřabin
- 1,5 l červeného vína
- 1 celá skořice
- 1 vanilkový lusk
- 300 g cukru
- 300 ml vodky
Čerstvě nasbírané jeřabiny důkladně omyjte a odstraňte z nich stonky a lístky. Bobulky jehlou několikrát propíchněte. Ovoce a víno spolu se skořicí a vanilkou dejte do jedné velké nebo několika malých lahví, dobře uzavřete a skladujte na tmavém a teplém místě 6–8 týdnů. Poté ovoce sceďte a přes hrubý cedník nebo přes síto přepasírujte. Ovocnou dužinu vložte zpátky do vína, vmíchejte cukr a vodku a nechte nejméně týden odležet. Vše znovu přeceďte, naplňte do lahví, uzavřete a nechte několik týdnů dozrát.