V nakladatelství Kazda vyšla kniha Důvod k naději s podtitulem Moje cesta životem od Jane Goodallové a Phillipa Bermana.
Originál této knihy vyšel už v roce 1999, o čtyři roky později jej autorka aktualizovala a je skvělé, že se Důvod k naději dočkal české podoby.
Jana Goodallová v této knize popisuje svou životní cestu a věnuje se jak důležitým osobním událostem, tak její výzkumné práci v Africe. Začíná od dětství, vzpomíná, jak pro ni byla Afrika snem a popisuje její přípravy i první dny zde. Je velmi zajímavé číst, jak byla zpočátku vnímána i jak přistupovala ke své práci. Postupně se čtenáři dozvídají mnohem více o životě v národním parku a zároveň poznávají povahu Jany Goodallové.
Musím říct, že jsem nevěděla, co od knihy očekávat a vzhledem k názvu jsem se bála, aby nebyla příliš „motivační“ a nějakým způsobem vnucující. To se naštěstí nestalo a Jane Goodallová prostřednictvím stránek působila velmi sympaticky. Opravdu mě zaujal její styl vyprávění a kniha se mi četla skoro sama. Líbilo se mi, jak se v ní střídají informace a dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o šimpanzích.
„Moje poznatky o Davidovi a jeho přátelích rychle přibývaly a ruku v ruce s nimi narůstala hluboká úcta, kterou jsem vždycky chovala ke všem formám života. Dokázala jsem jiným způsobem docenit nejenom postavení šimpanzů v celém složitém systému, ale i naše. Šimpanzi, paviáni i opice, ptáci a hmyz, prales překypující životem, vždy neklidná hladina jezera, nespočetné hvězdy a planety sluneční soustavy tvořily jeden celek. To vše bylo součástí velkého tajemství. A já jsem do toho celku patřila. Zaplavil mě klid.“ (str. 96)
Také jsem při čtení prožívala spoustu emocí, někdy jsem se cítila dojetí, jindy do mě prostupovalo nadšení i ta naděje, někdy soucit. Byla to zkrátka jízda životem, se vším, co přináší. Důvod k naději je moc pěkná kniha, kterou doporučuji nejen milovníkům lidoopů.
Britská antropoložka, bioložka a ekoložka Jane Goodallová (* 1934) se o zvířata zajímala už v dětství. Proslula tím, že v africkém pralese v Gombe studovala život a chování šimpanzů ve volné přírodě. Jejich výzkumu a ochraně přírody se věnuje celý život a patří mezi největší odborníky na chování primátů. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové (The Jane Goodall Institute), jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je autorkou řady knih a studií, o jejím pozoruhodném životě vznikají filmy i dokumenty.
© Jana Langerová, Kultura21.cz